Quizy

Czy znasz język baletu? Sprawdź swoją wiedzę!
Brawo, zdobyłeś: 0 punktów!
1. Kolebką sztuki baletowej były Włochy, jednak duży wpływ na jej rozwój mieli choreografowie i mistrzowie tańca, działający na terenie Francji, gdzie balet dotarł w połowie XVI w. za sprawą królowej francuskiej, Katarzyny Medycejskiej. Balet dobrze zadomowił się nad Loarą i obecnie zdecydowana większość terminologii baletowej pochodzi z języka francuskiego. Nie byłoby baletu bez ludzi tworzących zespół baletowy. Jakim francuskim zwrotem określa się grupę tancerzy wykonujących układy zespołowe? (2 punkty)
ensamble

corps de ballet

groupé de balet

2. Ćwiczenia i lekcje baletowe odbywają się na specjalnej sali. Sala jest wyposażona m.in. w duże lustra, dzięki którym tancerze mogą lepiej kontrolować pracę ciała. Na wyposażeniu sali jest też inny, ważny przyrząd, który pomaga utrzymać równowagę podczas ćwiczeń. Proszę podać jego nazwę. (2 punkty)
drążek

poręcz baletowa

podpórka

3. W tańcu klasycznym mamy do czynienia z różnymi typami układów choreograficznych. Może w nich występować duża grupa tancerzy, ale czasem podziwiamy też pojedyncze popisy tancerzy. A czy wiecie jak nazywają się fachowo takie popisy? Termin ten wyjątkowo nie pochodzi z języka francuskiego, ale z włoskiego. Proszę podać poprawną nazwę. (2 punkty)
pas de deux

battu

a solo

4. Podczas spektaklu baletowego widzowie oczekują na popisowy taniec głównego solisty i solistki. W baletach klasycznych uformował się schemat, że taki popis rozpoczyna się wejściem, czyli entrée, następnie następuje adagio - wolna część tańczona razem, wariacja solisty, wariacja solistki i na zakończenie coda - finał tańczony razem. Jaką nazwę nosi ta część spektaklu? (3 punkty)
pas de deux

danza di duo

danse de deux

5. Współczesny balet często czerpie inspiracje z tańca towarzyskiego lub etnicznego. Jednym z najbardziej popularnych tańców jest słynne tango, które narodziło się w Ameryce Południowej, a następnie na trwałe zagościło w kulturze światowej. Czy wiecie z jakiego kraju wywodzi się ten taniec? (1 punkt)
z Brazylii

z Argentyny

z Meksyku

6. Nie byłoby baletu klasycznego, gdyby nie specjalistyczne obuwie pozwalające tancerce „stanąć na palcach”, choć gwoli ścisłości stoi ona właśnie na usztywnionych nosach butów. Za prekursorkę tańca na czubkach palców uważa się francuską tancerkę Marie Taglioni w pierwszym balecie romantycznym „Sylfida” mimo, że jako pierwsza próby podejmowała włoska tancerka Amalia Brugnoli. Jaką nazwę noszą te baletki? (3 punkty)
pointy

napalcówki

jazzówki

7. Innym popularnym tańcem jest walc, rozsławiony przez rodzinę Straussów. Taniec ten często pojawia się w filmach, ale również w balecie. Tu przykładem może być motyw muzyczny z baletu „Śpiąca królewna” Piotra Czajkowskiego. Jaką nazwę nosi najbardziej znana odmiana tego tańca? (1 punkt)
walc austriacki

watz a’la vienna

walc wiedeński

8. Klasyczny balet opiera się na klasycznych pozycjach nóg, usystematyzowanych w drugiej połowie XVII wieku przez nadwornego choreografa i baletmistrza króla Ludwika XIV, Pierr’a Beauchamp’a . Ile pozycji nóg mamy obecnie w tańcu klasycznym? (3 punkty)
3

6

7

9. Było już pytanie o buty tancerki baletowej. A jaką nazwę nosi w żargonie baletowym usztywniona spódniczka w kształcie koła na stalce (specjalnym drucie zaszytym w środku wielu warstw tiulu), połączona z gorsetem, która pojawiła się w drugiej połowie XIX w. (3 punkty)
paczka klasyczna

trykot

baletka

Zagraj razem z nami!
Jaki to instrument
Memory
Krzyżówki
Wykreślanki
Quizy
Dla malucha
Operowy omnibus
Znajdź różnicę

Zamknij