Quizy

Przeboje operowe, czyli kto w czym tak śpiewa...
Brawo, zdobyłeś: 0 punktów!
1. Ktoś kiedyś powiedział, że w operze „każdy trup ożywia akcję”... I chyba coś w tym jest – w tej są aż trzy i akcja rzeczywiście przebiega szybko i sprawnie. Bohaterka zanim sama skończyła w wodnej otchłani, zdążyła wykończyć dobrze ustawionego - choć nikczemnego – osobnika. Sama otwarcie wyznała: "żyłam sztuką, żyłam miłością...". Z której opery pochodzi słynna aria "Vissi d'arte, vissi d'amore"? (3 punkty)
Tosca

Trubadur

Turandot

2. Ta aria nie jest wbrew pozorom poetyckim opisem pejzażu górskiego. I choć pierwsze jej słowa na to właśnie wskazują, to dalej sprawa staje się bardziej skomplikowana psychologicznie: wszakże nie zawsze ten kogo kochamy, kocha właśnie nas. Ot, samo życie!
W której operze główny bohater śpiewa: "Szumią jodły na gór szczycie"? (3 punkty)
Straszny dwór

Halka

Paria

3. Tę operę złośliwi nazywają „dramatem rozdartej sukni”. W rzeczywistości sprawa jest znacznie poważniejsza. Suknia suknią, a znowu sprawy sercowe komplikują wszystkim życie, no i oczywiście akcję samej opery. Która bohaterka śpiewa "Zbudzić się z ułudnych snów"… (3 punkty)
Hrabina Marica

Adriana Lacouvreur

Hrabina

4. To że „kobieta zmienną jest” wiemy doskonale. W operze – zmienia się niemal z każdym aktem, choć nie zawsze ta zmienność wychodzi jej na dobre. W której operze doskonale znający płeć piękną Książę chwali się swoimi podbojami śpiewając "La donna e mobile"? (1 punkt)
Rigoletto

Makbet

Bal maskowy

5. Jako się rzekło w poprzednim pytaniu finał żywota głównych bohaterek bywa różny i często zaskakujący dla nich samych, ale i ich scenicznych towarzyszy. Operowe kapłanki też miewają sporo za uszami... Szczególnie ta, która w pierwszym akcie śpiewa piękną arię – niemalże modlitwę – a w ostatnim kończy na stosie, zostawiając osierocone dzieci. Słynna, popisowa aria, o której mowa to "Casta diva". W libretcie, której opery możemy ją odnaleźć? (1 punkt)
Anna Bolena

Norma

Lukrecja Borgia

6. Było o kapłankach, było i o śpiewaczkach, jednak w operze i o mniej zacnych niewiastach bywa... Jedną z nich jest bohaterka o dyskusyjnej przeszłości, jednak i ona pod wpływem szlachetnych uczuć przechodzi przemianę, choć nie tak do końca. W pierwszej swojej arii śpiewa o swobodzie, wolności i niezależności, ale nie tak do końca udaje jej się zrealizować te szczytne postulaty. Zakochana, zawiedziona, rozczarowana i schorowana umiera. Jaki jest tytuł opery, w której tytułowa bohaterka śpiewa Estrano – "Sempre libera..."? (3 punkty)
Don Carlos

Don Pasquale

Traviata

7. Są opery, w których największe przeboje niekoniecznie należą do głównych (z założenia) postaci. Ta aria jest nam szczególnie bliska, bo i dziś jakże aktualna. Czy i teraz nie bywamy świadkami intryg, fałszywych opinii i – jak dziś byśmy powiedzieli – hejtów i plotek?! I dobrze jeśli nie dotyczą nas samych, ale bardzo nie dobrze, że w ogóle nas otaczają. A co może zdziałać sprytnie zmajstrowana plotka, wiedział już jeden z bohaterów operowych i słowami śpiewanej przez siebie arii ostrzegał bawiąc jednocześnie. "La calunnia e un venticello" (aria o plotce) – która to opera? (3 punkty)
Wesele Figara

Cyrulik sewilski

Falstaff

8. Jednej z operowych Cyganek – a było ich przynajmniej kilka – mimo różnych perypetii, udało się dotrwać przy życiu aż do samego finału opery. Niestety i ona kończy tragicznie, choć jej zejście wcale już „nie ożywia akcji”. Wręcz przeciwnie – kurtyna opada. Przedtem jednak udaje jej się trochę narozrabiać w towarzystwie, ale też wykonać „wskazówkową” przebojową arię (habanerę) o miłości: "L' amour est un oiseau rebelle". Jaki jest tytuł tej opery ? (1 punkt)
Manru

Trubadur

Carmen

9. Bywa, że w operze przebojem staje się utwór chóralny; prolog z "Mefistofelesa" Boita, chór Cyganów z "Trubadura" Verdiego, procesja z "Rycerskości wieśniaczej" Mascagniego i wiele innych stało się samodzielnymi utworami wykonywanymi na różnego rodzaju koncertach. Jednym z najczęściej nuconych przez publiczność jest słynny chór Hebrajczyków opłakujących utraconą ojczyznę: "Va, pensiero...". Opera, z której pochodzi ten utwór to: (3 punkty)
Nieszpory sycylijskie

Żydówka

Nabucco

10. Jedną z bohaterek, której udało się przeżyć do końca opery i to w zupełnie dobrej formie (mimo, że ta partia operowa jest tyleż efektowna co karkołomna) jest pewna księżniczka, która urządziła istne igrzyska śmierci (choć zgonów na scenie na szczęście nie widać). Zagadkami uśmiercała zalotników jednego po drugim, aż w końcu trafił się ten, który odgadł wszystkie zagadki i dla księżniczki zabawa się skończyła. Żeby było ciekawiej i efektowniej zagadki prezentowała śpiewająco. "In questa Reggia" – to słynna aria z... (1 punkt)
Turandot

Hugenoci

Wilhelm Tell

11. Zdarza się w operach, że musi być w nich aria „z czymś”. I tak, jest np. aria „z dzwoneczkami” ("Lakme" Delibesa), „z kurantem” ("Straszny dwór" Moniuszki), „z gwizdem” ("Mefistofeles" Boita), „z kołowrotkiem” ("Faust" Gounoda), „z kartami” ("Carmen" Bizeta) i jeszcze wiele innych. Określenia te dopowiadają, o którą arię chodzi. Jest też aria „z zegarem”, ale i o zegarze jednocześnie; to ta basowa, która rozpoczyna się słowami "Ten zegar stary..." W jakiej operze jest wykonywana? (1 punkt)
Opowieści Hoffmanna

Straszny dwór

Wesele Figara

Zagraj razem z nami!
Jaki to instrument
Memory
Krzyżówki
Wykreślanki
Quizy
Dla malucha
Operowy omnibus
Znajdź różnicę

Zamknij