ABC
BALERINA
Tancerka, solistka zespołu baletowego.
BALET
Rodzaj widowiska teatralnego, w którym głównym środkiem wyrazu jest taniec, wykonywany przez tancerzy według choreografii z towarzyszeniem muzyki, na tle dekoracji.
BALETKI
Obuwie do tańca klasycznego oraz współczesnego nazywane również baletkami plastycznymi. Wykonane mogą być z płótna, skóry lub satyny; mogą posiadać troczki lub gumki.
BALETMISTRZ
Artysta sprawujący opiekę nad bieżącym repertuarem swojego zespołu (korekty codziennych przedstawień, wprowadzenie nowych obsad); nazwa bywa błędnie stosowana w odniesieniu do tancerzy — solistów i choreografów. Termin ten w różnych czasach określał inną osobę – pod pojęciem tym kryć się mógł zarówno kierownik zespołu baletowego czy nauczyciel tańca (pedagog baletu). Generalnie mianem baletmistrza przyjęło się nazywać nauczyciela, który pracuje z tancerzami często zarówno podczas codziennych ćwiczeń (na codzienną lekcję do znanych baletmistrzów chodziły największe sławy), jak i nad nowymi rolami i bieżącym repertuarem. To nie tylko pedagog, ale osoba kształtująca i odpowiadająca za techniczno-artystyczny poziom zespołu baletowego.
BARYTON
Głos męski o skali pośredniej między tenorem i basem.
BAS
Najniższy podstawowy głos męski.
BEMOL
Znak chromatyczny, obniżający wysokość dźwięku o pół tonu.
BILET
Dokument z numerem miejsca na widowni, potwierdzający możliwość wejścia na spektakl.
Zagraj razem z nami!
Jaki to instrument
Memory
Krzyżówki
Wykreślanki
Quizy
Dla malucha
Operowy omnibus
Znajdź różnicę